Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Kimi 22 bin lira ile geçinemiyor, kimi 4 maaş birden alıyor


Ertan KILIÇ 10. Köy
ertankilic52@gmail.com
 
 

 

 

Türkiye’de son dönemde oldukça ilginç durumlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Doğayı korumamız gerekirken, Kaz Dağları’nda katliam yapıyoruz. Türkiye ekonomik krizle boğuşurken, TBMM Başkanı çıkıp vekiller 22 bin lira maaşla geçinemiyor diyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Belediye Başkanı olmasına rağmen, hem meclisten emekli maaşı aldığı hem de 3 şirketen yüklü miktarda maaş aldığı ortaya çıktı.

 

Aslında vekillerin 22 bin lira ile geçinemediklerini söylemelerini anlarım. Tabi bu vekillerin tek işi vekillikse. Meclise sadece milletvekilliği yada ülkeyi kurtarmak için gitmediklerini hepimiz biliyoruz. Çünkü aklı başında olan hiç kimse kazanıp kazanamayacağı kesin olmayan bir şey için 250-500 bin lira arasında bir parayı aylık 22 bin lira için harcamaz. Çünkü herkes şunu bilir ki, vekil olduktan sonra alınacak 22 bin liralık maaşın büyük bölümü masraflara gidecek. Çünkü seçim bölgesinde yapılacak etkinliklere, düğünlere katılmak zorunda kalacağını aday olmadan önce hepsi biliyor.

 

Kaldı ki, vekillerin büyük bölümü seçim bölgelerinde gezerken kendi ceplerinden bir şey de harcamıyor. Neden mi? Çünkü, vekillere ve siyasetçilere yakın görünmeye çalışan ihale takipçileri her türlü masrafı karşılamaya çoktan razı. Özellikle belediye başkanları, ya da belediyelerden iş almaya çalışan esnaf ve iş adamları bu göreve gönüllüler. Çünkü kaz gelecek yerden tavuğun esirgenmeyeceğini biliyorlar. Bir çok vekil, seçim bölgesinde iş adamlarının ya da partinin tahsis ettiği araçlarla geziyor. O yüzden, meclis başkanının vekillere 22 bin lira maaş yetmiyor açıklaması tamamen toplumu aldatmaya yönelik bir hareket.

 

Gel gelelim Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in aldığı 4 maaşa. Ahlaki yaklaşmış olsa Hilmi Güler’in zaten seçimin ardından bu görevlerinden kesinlikle istifa etmesi gerekiyordu. Çünkü yönetim kurulu üyeliği yaptığı şirketlerin Ordu’da da mutlaka anlaşmazlıkları olacaktır. O zaman nasıl bir tavır takınabilir ki? Gerçi Ak Parti’de siyasi etik yada siyasi ahlaktan bahsetmek çok zor bir durum. Bunlar değil mi, hiç işe gitmeden belediyeden 6 yıl boyunca maaş alan Kadın Kolları Başkanı’nı koruyan? Bunlar değil mi? Hiç işle alakası olmadan yıllarca belediyeden bankamatik memuru olan gençlik kolları başkanına sahip çıkan. O yüzden Hilmi Güler’in de 4 ayrı yerden maaş alması kadar doğal bir şey yok. Bunlar çünkü yürütme işi olduğu için bizim pek aklımız ermez bu durumlara. O yüzden kafanızı fazla yormayın. İki ayet, iki din iman sözü ile her şeyi unutur gideriz. Yada bunlardan öncekiler de yapıyordu der çıkarız işin içinden.

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez demişken, kaz gelecek yerden Kaz Dağları’nı esirgemedi bunlar. Türkiye’de ne kadar dere varsa HES uğruna feda edildiği gibi, ceplerine girecek 3-5 kuruş için Kaz dağları’nın ekolojik dengesini bile umursamadılar. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Marmara Ormanları için zamanında söylediği sözler gibi hepsi yalan oldu gitti. Şimdi İstanbul Havalimanının etrafı yerleşime açılacak. Kazdağları’nın kalbine saplanan hançerin bir benzeri İstanbul’un akciğerlerine saplanacak. Ama sorsanız? Şu kadar fidan diktik, bu kadar ağaç diktik. Dikilen bir fidanın yıkılan bir ağaç olması için gereken süre nedir? Yada dikilen 1 milyar fidandan ağaç olabileceklerin sayısı nedir?

Gölköy ile ilgili, yapılan asfalt ve beton yol çalışmalarıyla ilgili yazacaklarımız ve söyleyeceklerimiz olacak. Tabi biraz sabırla beklemek lazım. Hep dediğim gibi, Fikri Uludağ’a biraz zaman vermek lazım. Neler yapabileceğini görmek lazım. O yüzden bir gazeteci olarak,  biraz beklemeyi tercih ediyorum. Tabi bu zaman zarfında da gelecek bilgileri not ettiğimi de bilmenizi istiyorum.

 Bu yazı 649 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI