Reklam

Akdeniz Üniversitesi'ndeki 'kaset' skandalında karar!

Akdeniz Üniversitesi'ndeki (AÜ) 'kaset' skandalında yeni bir gelişme yaşandı. 2015 yılında emniyet birimlerinin düzenlediği operasyonla başlayan süreç sonrası açılan davada, mahkeme kararını açıkladı. Gündem yaratan 'kaset' skandalında eski rektöre beraat, daire başkanına ise 5 yıl hapis cezası verildi.

Akdeniz Üniversitesi'ndeki 'kaset' skandalında karar!
22 Haziran 2022 - 13:09

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Akdeniz Üniversitesi'nde yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin 2014 yılında genç bir kadınla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edilen 'kaset skandalı' olayıyla ilgili görülen dava sonuçlandı.

2015 yılında emniyet birimlerinin düzenlediği operasyonla başlayan süreçte, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) soruşturması neticesinde eski rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, işçi kadrosuna atanan kadın S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan AÜ Döner Sermaye İşletmesi kadın müdürü Hacer D., AÜ Personel Daire Başkanı Hüsnü G. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü'nde görevli S.D. açığa alındı.

MEMURİYETE GERİ DÖNDÜ

Sonraki süreçte, 5 kişiden sadece eski daire personel başkanı Hüsnü G., yargılamanın devam ettiği gerekçesiyle mahkeme kararıyla görevine döndü ve bir süre konservatuvarda görev yaptı. Son olarak ilahiyat fakültesi bünyesinde görev yaparken, o dönem bir bilişim firması çalışanı M.B.'nin, Hüsnü G.'yi uzun süredir tanıdığı, üniversiteye bilişim üzerine malzeme alınacağı zaman sürekli görüştüklerini, Hüsnü G.'in kendisine ses ve görüntü kaydetme konusunda cihazlar hakkında birçok kez soru sorduğunu ve izah ettiğini ve ücretsiz olarak 5-6 adet webcam tarzı kamera verdiği yönündeki ifadeleri sonrasında Akdeniz Üniversitesi'nce hakkında soruşturma açıldı. Hüsnü G., soruşturma kapsamında da nisan ayında açığa alındı. 

5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasında, Hüsnü G.'ye, 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'gizli görüntü çekilmesi ve bu görüntülerin yayılması' suçlarından 3 yıl 4 ay, 'şantaj' suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezası verildi. Sanıklardan Hacer D.'ye ise 'özel hayatın gizliliğini ihlal' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

 

3 İSİM İÇİN BERAAT KARARI

Davada rüşvet suçlamasıyla yargılanan eski rektör Kurtcephe, işçi kadrosuna atanan kadın S.A. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü'nde görevli S.D. ise beraat etti.

 

Bu haber 62 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum