Eğitim-İş'ten Cengiz Sarıyer açıklaması

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Şehit Yaşar Biçer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü görevinden alınarak Güzelyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne öğretmen olarak atanan Cengiz Sarıyer'in atamasına eğitim camiasından tepki geldi.

Eğitim-İş'ten Cengiz Sarıyer açıklaması
25 Haziran 2020 - 19:08

Şehit Yaşar Biçer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü görevinden sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek alınan ve Güzelyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne düz öğretmen olarak atanan Cengiz Sarıyer'e eğitim camiasından destek geldi. Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala ve sendikaya bağlı öğretmenler Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. 


'SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI BAHANE EDİLMİŞTİR'

Grup adına konuşan Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala, 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin Gölköy belediye başkan adayı olan Cengiz Sarıyer'ın ciddi bir oy aldığını belirterek, "Seçimden sonra görevinin başına dönerek Gölköy ve öğrencileri için çalışmaya devam etmiştir. Eğitim-İş ve Atatürkçü Düşünce Derneği Gölköy Temsilciliği görevlerini de sürdürmüş, Gölköy’de insanların sevdiği ve saydığı bir şahsiyet olarak ön plana çıkmıştır. Kendi beceriksizlik ve zaafiyetlerini düzeltmek yerine başarılı bir öğretmen ve okul müdürü olan Cengiz Sarıyer arkadaşımızı hedef alanlar, sosyal medya paylaşımları nedeniyle şikayetçi olmuşlardır. Hiçbir hakaret içermeyen,kişisel düşüncesini açıklamaktan ibaret olan paylaşımlar nedeniyle yürütülen göstermelik soruşturma sonucunda arkadaşımız okul müdürlüğü görevinden alınmış ve başka bir okula sürgün  edilmiştir" dedi. 

ENGİZİSYON MAHKEMESİ BENZETMESİ

Pala, Sarıyer'in görevden alınmasına neden olan paylaşımların kendi kişisel görüşleri olduğunu ve hiç bir siyasi yada hakaret içermediğini belirterek, "Soruşturmaya konu olan suçlamalar engizisyon mahkemelerinin ithamlarına benzemektedir.Örneğin Mehmetçiklerimizin şehit olması üzerine yazılan “Çocuk senin olmayınca…” ya da “Yalan söyleyenler,er geç yalanlarında boğulur.” gibi ifadeler siyasi paylaşım denilerek ceza verilmiştir. Soruşturma dosyasında   hukuk garabeti diyebileceğimiz bu ve benzeri iddialar dışında hiçbir şey yoktur. Bu soruşturma ile asıl amaçlanan biliyoruz ki Cengiz Sarıyer’in toplumda karşılık bulmuş Atatürkçü demokrat kişiliğidir. Asıl hedef, çalışmalarının temelini oluşturan Atatürk’ün halkçılık ilkesidir.

Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı Eğitim-İşli eğitimciler olarak;  ülkemizi ve eğitim sistemimizi kaosa sokanların verdiği cezalardan korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık günler görmesi için mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi. 

EĞİTİM-İŞ OLARAK HEP YANINDAYIZ

Pala, "Eğitim-İş Ordu Şubesi olarak; kendini çağdaş, laik ve bağımsız Türkiye hedefine adamış olan arkadaşımız Cengiz Sarıyer’in yanındayız. Kendisine yapılan haksızlık karşısında tüm hukuki ve meşru yolları kullanacak ve kendisine destek olacağız" diye konuştu. 

 


Bu haber 922 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum