Gölköy'de yok olan değerimiz

Bir yandan turizm gelirlerinin artması için yeni yöntemler arıyoruz. Diğer taraftan sahip olduğumuz değerlere destek olmuyoruz. Turizm açısından el emeği ürünler her zaman önemlidir. Kozören denilince akla, el emeği ürünler gelir. Tezgahlarda örülen kolanlar, çantalar, yayıklar, küçük hediyelik eşyalar. Bu sanatı yürüten insanlar kaybolmadan, sahip olduğumuz bu değerleri geleceğe aktarmak için Kozören Mahallemizdeki sanatkarlar destek bekliyor.

Gölköy'de yok olan değerimiz
05 Haziran 2020 - 11:50 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 11:37

Son yıllarda sahip olduğu değerlerle turizm sektöründe adından sıkça söz ettiren Gölköy, bir taraftan turizm yatırımları yaparken diğer yanda turizmin vazgeçilmezi olan el işlerine ilgisiz kalıyor. Türkiye'nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Gölköy'de el işçiliği denildiği zaman akla ilk gelen yer Kozören Mahallesi. 

Ulugöl, Uluvahta, Kayaboynu Yaylası, Gök Gölü, 52 Badal, Gölköy Kalesi, Manastır ve daha bir çok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Gölköy, son yıllarda turizm alanında da önemli bir ivme kazandı. Ancak ne Ulugöl'de, ne Gölköy merkezde ne de diğer turistik yerlerde, el emeği, hediyelik eşyaların, Gölköy hatırası olarak alınacak eşyaların alındığı her hangi dükkan yada mağaza yok. 

KOZÖRENLİ SANATKARLAR DESTEK BEKLİYOR
Turizm için büyük bir öneme sahip olan el sanatları Gölköy'de yapılmıyor mu? Bir çoğumuz Kozören Mahallemizde bir çok insanımızın el sanatları ile uğraştığını bile bilmiyoruz. Belki o sanatkarlar artık bu mesleğin son temsilcileri. Eğer bu sanatkarlara yönelik bir önlem yada destek sağlanmazsa ne yazık ki, bu el sanatları da yok olup gidecek. 

GÖLKÖY BELEDİYESİ İLE KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ'NE ÇAĞRI

Türkiye'nin bir çok noktasında el sanatları ile uğraşan sanatkarlara destekler sağlanıyor. Haber Gölköy olarak Gölköy Belediye Başkanı Fikri Uludağ ve Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak'a çağrıda bulunuyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin yaşatıldığı Kozören'de bulunan sanatkarlara bir an önce destek olalım. Gölköy Merkez'de ve Ulugöl'de Kozören'de yapılan el ürünlerinini satışının yapıldığı doğaya uygun küçük dükkanlar yapılsa olmaz mı?  

Bu haber 1252 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum