Reklam

Prof. Dr. Tükek'ten antikor testi için önemli uyarı

Dünya'yı etkisi altına alan koronavirüsün tedavisi için çalışmalar devam ediyor. Son dönemde gündeme gelen Kovid antikor testleri konusunda uyarılarda bulunan, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Bizim yaptığımız 300 test içerisinde sadece 4 hastada antikor saptayabildik. Herkese yapılması çok gerçekçi değil. Hasta seçimi çok önemli. İlk nesil kitlerin güvenirlik oranı çok düşük" dedi.

Prof. Dr. Tükek'ten antikor testi için önemli uyarı
04 Haziran 2020 - 11:06 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 11:33

Koronavirüs tedavisi için tüm Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de çalışmalar aralıksız devam ediyor. Son dönemde gündeme gelen ve bir çok hasta için umut ışığı olan antikor testleri ile ilgii kounşan İstanbul Tıp Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, önemli uyarılarda bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın toplumsal bağışıklığı belirlemek amacıyla uygulanmasına başlanacağını duyurduğu Kovid-19 hızlı tanı testleri henüz kamu hastanelerinde yapılmaya başlanmadı. Şimdilik sadece bazı üniversite hastaneleri ile bazı özel hastanelerde yapılabiliyor. Özel hastanelerde 400-500 TL gibi fiyat karşılığı yapılıyor.  

 

Antikor teslerini değerlendiren Tükek, "Aslında antikor testleri, koronavirüs ile birlikte hayatımıza girdi. Pandeminin ilk zamanlarında hızlı antikor tanı kitleri adı altında oldukça yüksek miktarlarda hastanelere dağıtıldı. Bize de o zamanlar 300 kadar kit gelmişti hatta. Ancak daha sonra hem Sağlık Bakanlığı'nın hem de bizim yapmış olduğumuz değerlendirmelerde, PCR testi pozitif olanlarda bile bu kitlerin negatif sonuç verdiği görülünce, bu kitlerin tanıdaki doğruluk payının çok da düşük olduğu anlaşıldı ve bunların kullanılmaması kararı alındı. Sonraki süreçte, 3 ay 4 aylık bir süre içerisinde dünyada da birçok çalışma yapan şirket vardı bu antikor testleri konusunda. Oldukça geliştirildi ve yeni nesil kitler artık yüzde 100'e yakın doğruluk payı ile sonuç veriyor. Duyarlılığı daha yüksek. Bu nedenle bu testi yaptırmak isteyenlerin testi yapan kurumun kitlerini sorgulaması gerekiyor. Şayet eski nesil kitlerden kullanılıyorsa çok da güvenli değil" dedi.


Bu haber 551 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum