Ertan KILIÇ

Ertan KILIÇ

10. Köy

Aydoğan'da sudan nasibimizi bizde aldık!

05 Eylül 2020 - 18:20 - Güncelleme: 05 Eylül 2020 - 18:22


 
Malum, gurbetteki Gölköylülerin en büyük tatili fındık bahçesinde geçer. Bizde yıllık iznimizi ayarlayıp, çelik çocuk Gölköy’e geldik. Baba ocağında geçen 12 günün ardından kendi bahçemizi bitirdikten sonra eşimin ailesinin yanına Aydoğan’a gittik. İlk gece bir sorun yoktu. Ancak ikinci gece, sabaha kadar mide bulantısı ile boğuştum. İlk başta yediğim bir şeyin dokunduğunu zannetmiştim. Ancak sabah küçük oğlumun da mide bulantısı ve kusma ile uyanması üzerine durumun ciddiyetini daha iyi anladık. Eşimle konuşurken, eşimin de mide bulantısı şikayeti olduğunu öğrendim. Finali ise büyük oğlum yaptı. Yaklaşık 3 gündür mide bulantısı, kusma ve ishal ile ailece savaşıyoruz.
 
İlk başta yediğimiz yemeklerden kaynaklandığını düşünmüştük ancak öğrendim ki, eşimin abisi de fındık toplamaya başlamadan önce aynı şikayetleri yaşamış ve ilaç kullanarak durumu düzeltmiş. İşin özeti sudan zehirlenmişiz. Sudan zehirlenmişiz diyorum çünkü şöyle bir araştırma yaptıktan sonra, Aydoğan ve Alanyurt hattında yaşanan yoğunluktan dolayı su sorunu ortaya çıkmış ve Dibektaşı bölgesinde bulunan derelerin suları bu hatta doğrudan bağlanmış. Yani, mikroorganizmaların en yoğun olduğu dere suları, hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan, dinlendirilmeden doğrudan şebekeye bağlanmış. Yani, vahşi hayvanların yoğun olarak bulunduğu bölgeden şebekeye dere suları doğrundan bağlanmış. Daha önce de Haber Gölköy olarak bir çok kez, bu hatta vatandaşlarımızın gönderdiği çamurlu suları yayınlamıştık. Ancak bu kez anladık ki durum daha da vahim bir hale geldi. Fındık zamanı şehir dışından gelen bir çok insan sudan zehirlenerek hastanelik olmuş.
 
OSKİ’YE KIZMAK YERİNE ORDU BÜYÜKŞEHİR OLSUN DİYENLERE HESAP SORMAK LAZIM!
 
Gölköy’de su ile ilgili tüm yetki OSKİ’ye verildi. Yani su ile ilgili bir sorununuz varsa Gölköy Belediyesi değil OSKİ muhatabınız. OSKİ Gölköy şefliği kısıtlı imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü yaptığımız araştırmalar sonucunda Gölköy’de yaklaşık 500 su deposu olduğu bilgisine ulaştık. Yani bu depoların temizliği çok önemli. Şebekeye bağlanan suların nerelerden geldiği çok önemli. Bize Ordu Büyükşehir olunca hizmeti daha iyi alacağız, Ordu’ya ve belediyelere para yağacak, yatırım yağacak diyenler gözümüzün içine baka baka yalan söylemiş. Çünkü Ordu Büyükşehir olduktan sonra kapanan, Aydoğan, Alanyurt, Güzelyurt, Karahasan gibi beldelerin kapanmasının ardından, merkezden yapılan hizmetlerin buralara ulaşması oldukça zorlaştı. Çünkü bir ticarethane gibi yönetilen OSKİ, önceliğini abone sayısına göre veriyor. Yani siz tüm hanelerle abone olsanız bile Fatsa, Ünye, Altınordu gibi nüfusu yoğun olan ilçelerden önce yatırım almanız imkansız.
 
Şimdi diyecekler ki, yapılan arıtma tesisi ile bu sorunlar çözülecek. Ne yazık ki yapılan arıtma tesisi ile, Aydoğan, Alanyurt, Güzelyurt hattının su sorunu çözülemeyecek. Çünkü bu hattın sorunu, şebekeye direkt olarak bağlanan dere suları. Yani öncelikli olarak bu hattın komple yenilenmesi ve bu bölgeye ayrı bir arıtma yapılması gerekiyor. Şimdi Ordu’nun büyükşehir olması için herkese baskı yapan arkadaşlar sorumluluk sizde. Kanaat önderi olarak kabul edilen bir çok isim vatandaşlara baskı yapıp nüfuslarını Ordu’ya taşıttı. Şimdi o kanaat önderlerinin Gölköy’ün su sorunu ile ilgili elini taşın altına koyması gerekiyor. Çünkü sorun gerçekten büyük ve insanların sağlığı söz konusu. Üretilen çözüm, hattın yeniden yapılması yada kalıcı bir çözüm üretilmesi yerine, yoğunluk geçene kadar dere sularını şebeke hattına direkt bağlayarak sorunu çözmeye çalışıyorlar. Şimdi diyecekler ki, suların şebekeye bağlandığı bölgelerde insan trafiği yok! Peki, bölgeye gezmeye giden insanlar orada bir art niyet taşısa ne olacak?
 
 
 

Bu yazı 504 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum