Ertan KILIÇ

Ertan KILIÇ

10. Köy

Gölköy'de bir tableti bile ihtiyaç sahiplerine ulaştıramadınız. Yazıklar olsun!

06 Ocak 2021 - 20:07 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 19:31Bugün Gölköy’de yine Haber Gölköy’ün ortaya çıkardığı tablet dağıtımı konuşuldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen tabletlerin nasıl ihtiyaç sahiplerine değil de, kendisini asgari ücretli gösterip, esnaflık yapan, kendine ait arabası evi olan insanlara verildiğini öğrendik. İşin açıkçası, insanların nasıl vicdansızlaştığını, hak etmediği halde başkasının hakkı olan tableti nasıl kendi hakkıymış gibi aldığını öğrendik. Buradan bu listeyi hazırlayanlara sesleniyorum, öğretmenlerimize güvenmeyenlere sesleniyorum. 4-5 çocuğu okula giden ve gurbette direk tepelerinde inşaat iskelelerinde helalinden para kazanmaya çalışan insanların çocukları yerine, Gölköy’de kendisini asgari ücretli gösteren esnaflara, iş adamlarına, siyasi parti teşkilatlarında görev yapanlara, kaymakamlığın fonlarından her türlü yarım alanlara, kömürünü, kuru gıdasını kaymakamlıktan alıp, hiçbir iş yapma gereği duymayan insanlara o tabletleri nasıl verdiniz?  Sorulacak tabi ki çok soru var. Bu sorular elbette sorulacak.

Peki bu tablet dağıtımının hikayesi nedir? Nasıl başladı? Nasıl sonuçlandı? Birazda bunlardan bahsetmek lazım sizlere. Pandemi dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim sistemi EBA üzerinden yani internet üzerinde canlı yayın derslere geçmesiyle Türkiye’te internet ve bilgisayar alt yapısının ne kadar yetersiz olduğu ortaya çıktı. Öğrencilerin internet üzerinden yapılan canlı yayınlara katılamayan ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet desteği verilmesi gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı da bununla ilgili çalışmalara başladı.

Niyet oldukça güzeldi. Ama yaşananlar niyetlerin nasıl bozulduğunu, asıl hedeften nasıl şaşıldığını süreç aslında işaret ediyordu. İlk olarak tablet verilecek öğrencilerin belirlenmesi için okul müdürlüklerine yazı yazıldı. Okul müdürlükleri de öğrencilerin belirlenmesi için sınıf öğretmenlerine ve rehber öğretmenleri görevlendirerek listeler hazırlandı. Hazırlanan listelerde okul müdürlükleri tarafından ilçe milli eğitim müdürlüklerine oradan da Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak sorun bundan sonra başlıyor.

ÖĞRETMENLERE DEĞİL SOSYAL YARDIM FONUNDA Kİ KAYITLARA GÜVENDİLER

Öğretmenlerin hazırladığı listedeki öğrencilere tabletlerin teslim edilmesi beklenirken ilginç bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerinin hazırladığı listedeki çocuklara değil de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sonradan hazırlanan listeye tabletleri dağıttı. Yani geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerin hazırladığı listeye güvenmeyerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan listeye dağıtım yaptı. Peki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın listesi nereden geliyor? Şimdi bir çok kişi bu çalışmada çocuk sayısına ve maddi durumuna bakılacağını söyleyecektir. Ama şunu bilin hiç de öyle olmadı. Değil bir tane tablet 5 çocuğuna 10 tablet alabilecek insanların çocuklarına tabletler verildi.

Haber Gölköy olarak bu duruma kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Bizde bunu paylaşarak durumdan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik. Ama şunu da öğrendik ki, sosyal yardımlaşma fonunda haksız yere yardım alan bir çok kişinin çocuğuna da bu tabletler verilmiş.

O TABLETLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE VERİLMEZSE TEK TEK İFŞA EDECEĞİZ

Haber Gölköy olarak her zaman Gölköy’ün sorunlarını ve çözüm önerilerini her zaman gündeme getirdik. Bundan sonra da Gölköy’ün Dünyaya açılan penceresi olarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Gölköy için yapılan her şeyin altına nasıl elimizi soktuysak, yapılan adaletsizliğin giderilmesi içinde elimizden gelen çabayı göstereceğimize herkes emin olabilir. Gölköy’de belki de tablet dağıtımını Haber Gölköy olarak bizim yaptığımız paylaşımla öğrendi herkes. Ama şunun sözünü de veriyoruz sizlere, ihtiyaç sahibi olmayanlara verilen tabletlerin sonuna kadar takipçisi olacağız. Eğer hak sahibi olmayanlara verilen tabletler gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara teslim edilmezse, bizde Haber Gölköy olarak üstlendiğimiz görev gereği, o isimleri tek tek ifşa edeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.

İADE EDİLEN TABLETLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ!

Dün (05.01.2021) tarihinde yapılan tablet dağıtımının ardından bugün bizim yaptığımız paylaşımla birlikte birkaç kişinin tabletlerin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iade edildiğini öğrendik. O isimleri açıklamayacağız. Ancak onlara, yanlıştan döndükleri için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Ancak süreci ve gelişmeleri takip edeceğimizi de kimsenin unutmaması gerektiğini hatırlatıyoruz.
 

Bu yazı 1453 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar