Reklam
Ertan KILIÇ

Ertan KILIÇ

10. Köy

Gölköy Devlet Hastanesi ihalesinden ne haber?

06 Eylül 2022 - 20:26

Gölköy’ün en önemli sorunlarından bir tanesi hiç şüphesiz ki hastane ve doktor sıkıntısıdır. Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında şehir dışında yaşayanlarında fındık zamanı Gölköy’e gelmesinden dolayı Gölköy Devlet Hastanesi’nde aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Birde hastane bölge hastanesi olunca, yoğunluk daha fazla oluyor. Nerden biliyorsun diyecek olursanız birkaç gün önce şehir dışından gelenlerin yaşadığı gibi bende enfeksiyon nedeniyle hastanelik oldum. Hani her şerde bir hayır vardır ya, bizde hastanelik olunca Gölköy Devlet Hastanesi’nin durumunu daha iyi görmüş olduk. Ancak, Gölköy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Emrah Çelenk başta olmak üzere Dr. Meltem Çanak ve Acil servis’te görevli hemşiresinden, temizlikçisine hepsine çok ama çok teşekkür ediyorum. Gölköy Devlet Hastanesi’nin bir an önce yeni bir binaya kavuşması gerektiğini ve personel sayısının artırılması gerektiğini de bu vesile ile görmüş oldum. Öyle ki, bir ara acil serviste çalışan bir çalışanın bayılmak üzere geldiğine şahit oldum. Hatta yoğunluktan dolayı yorgunluktan bayılan doktor olduğunu bile duydum. Görevli personel o kadar yoğun çalışıyor ki, adeta yataklar arasında mekik dokuyorlar. Hem personel sayısının yetersiz olması hem de binanın yetersiz olması çalışanları gerçekten çok zor durumda bırakıyor. Öyle ki, aynı yatakta yatanları mı dersiniz, kolunda serum koltukta oturan mı dersiniz daha neler neler.

Ama hastanenin yetersiz olup olmamasını önemsemeyen bir yönetim var Gölköy’de. Onların siyasi hırsları, birilerine olan göbek bağları Gölköy Devlet Hastanesi’nin yeni binasının yapılmasına engel oluyor. Haber Gölköy’de defalarca yazdık. Fiskobirlik’in eski deposunun bulunduğu ve Hamza Günay’ın satın aldığı arazi, hastane yapılmak üzere Gölköy Belediyesi tarafından satın alındı. Arazinin alınma süreci Ali Kemal Mert döneminde başladı. Yaklaşık 5 yıllık süreç. Gölköy Belediye Başkanı Fikri Uludağ, seçim çalışmaları sırasında verdiği vaatlerden biri de hastanenin bir an önce yapılmasıydı. Ancak seçimin üzerinden 3 yıldan fazla bir süre geçti. Ancak bırakın binanın yapılmasını daha ihalesi bile tamamlanamadı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan proje için alınan arazi yeterli gelmedi. Bildiğim kadarıyla 2 kez ihaleye çıkıldı. Ancak ihaleye giren dahi olmadı. Son olarak Gölköy Devlet Hastanesi’nin yapım işi Sağlık Bakanlığı tarafından Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi. Şimdi diyeceksiniz ki, o zaman işimiz kolay ama öyle görülmüyor. Hastanenin yapılacağı arazi ile ilgili bu güne kadar yapılan zorlama nedeniyle bir türlü Gölköy’ün ihtiyacı olan hastane yapılamadı. Gölköylülerin kaderi, siyasi çıkarlar ve göbek bağına kurban edildi. Çünkü, Sağlık Bakanlığı’nın projesi için uygun bir arazi değildi alınan yer. Yani şöyle diyebiliriz, kale küçük ayı büyük kaldı Gölköy Devlet Hastanesi projesinde.

Fikri Uludağ, seçim döneminde tutamayacağı birçok şeyi vaat etti. Hastane, otogar, Gölköy’ün içinden geçen dereye sağlı sollu sosyal donatılar falan yapacaklardı. Ama, fındık bahçelerine yapılan yollar ve Gökgölü’nün yanına yapılan ucube bina dışında bir şey yapılmadı. Şimdi birileri çıkıp bu yazdıklarımızdan dolayı da bizi eleştirecek. Ancak Gölköy’de o kadar şey oluyor ki bazen ben bile şaşırıyorum. 

Bu yazı 1198 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar