Ertan KILIÇ

Ertan KILIÇ

10. Köy

Gölköy'ün koronavirüs ile imtihanı...

25 Mayıs 2020 - 00:53 - Güncelleme: 28 Mayıs 2020 - 13:46

Çin’de ilk görüldüğü günden beri Haber Gölköy ailesi olarak uyarılarda bulunduk. Bazıları bizi felaket tellallığı yapmakla suçladı. Bazıları yorumlarıyla eleştirdi. Ama zaman çok üzülerek söylüyorum ki bizi haklı çıkardı. İlk defa yaşıyoruz böyle bir süreci. Daha ne ile mücadele ettiğimizi bile bilmiyoruz. Türkiye’de ilk vakalar ve yayılma ne yazık ki İstanbul’dan başladı. Ancak ilk başlarda kimse ne olduğunu bile anlamadan, hızla yayıldı. Hatta şu kadarını söyleyeyim ilk vakalar ne yazık ki sağlık çalışanlarından oldu.
 
Ordu’da da vakalar vardı ancak bizi umutlandıran Gölköy’de pozitif vakaya rastlanmamasıydı. Gölköy’de yaşayanlar gurbette yaşayanların Gölköy sevdasını anlayamazlar ama bizler Gölköy’ün derdi ile dertleniyor sevinci ile mutlu oluyoruz. Zaten bizi bu yola sürükleyende Gölköy sevdamız değil mi? Yoksa hepimizin işi var gücü var. İnanın işten sonra www.habergolkoy.com ve facebook sayfamız habegölköy ile ayrı bir mesai harcıyoruz. Sağolsun yardımcı olan arkadaşlarımız çok. Onlar yükümüzü alıyor ama hiç kimsenin maddi bir beklentisi olmadan, sadece Gölköy aşkı ile bu işlerle uğraşıyoruz. Yola çıktığımız anda fikrimiz neyse şu anda da aynı fikirle hareket ediyoruz. Son günlerde yaşadığımız koronavirüs vakalarında ki artış, bizleri oldukça üzdü. Gölköy nüfus olarak yaşlı bir yapıya sahip. Boşuna Akdeniz Üniversitesi’nin yaptığı ve 10 yıl süren çalışmaların ardından 82 yaş ortalamasıyla Türikye’nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ilçe olmadı Gölköy. Yaşlılarımız için tehlike daha büyük. Konunun uzmanları sürekli uyarılarda bulunuyor bu konuda.
 
Buna çok fazla değinmeyecektim ama üzerimde bir yük oldu. Vakaların artmasında tabi ki ihmal var. İhmal kimlerden kaynaklanıyor, yada boyutu nedir araştırılması gerekiyor. Çünkü bir şekilde bu virüs ailemize bulaştı. Ancak aile öğrendiğim kadarıyla 3 kez hastaneye gidiyor. Peki, bu üç kez hastaneye giden aileye mevsimsel grip diyerek geri gönderenlere ne diyeceğiz? 29 bin kişinin yaşadığı Gölköy’e covid-19 testi göndermeyenlere ne diyeceğiz? Şimdi aile ve temasta bulundukları belirlenen çevredeki aileler kendilerini karantinaya aldılar. Bu mübarek Bayram günü, Cenab-ı Allah’tan hastalarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah kısa sürede hastalarımız iyileşir ve vaka sayısında bir artış olmaz.
 
Gölköylülerin bundan sonra daha da dikkat etmesi gerekecek. Tıpkı İstanbul’da yaşayanlar gibi artık bu virüs hayatımızın bir parçası oldu. Sosyal mesafeye dikkat edeceğiz, el ve kişisel hijyene özen göstereceğiz. Temastan kaçınacağız. Başka yapacağımız hiçbir şey yok. Çünkü ne ile mücadele ettiğimizi bilmiyoruz. Bilmediğimiz içinde sadece korunma yöntemlerini kullanacağız. Hani derler ya erkekliğin yüzde 90’ı kaçmak diye. Bu virüs belasından dolayı mümkün olduğu kadar eş dost akrabadan kaçacağız. Bayramdan sonra Ordu’da sokağa çıkma kısıtlaması kalkacak. Tabi Gölköy’de de herkes yine çarşı pazara doluşacak. Ama artık virüsün Gölköy’de olduğunu ve her an kapınızı çalabilecek durumda olduğunu sakın ama sakın unutmayın. Biz toplum olarak yolda gördüğümüz yayaları aracımıza almayı öğrendik. Ancak bu dönemde lütfen, acil bir durumlar dışında yolda aracınıza kimseyi almayın. Hepimiz akrabayız. Gölköy’de derine indiğinizde akraba olmayan yok denecek kadar az. Ama bu süreçte akrabamdı, komşumdu demeyin. Lütfen tedbirlerinizi ona göre alın. Türkiye’de rakamların minimize olmaya başladığı bir dönemde Gölköy’de böyle bir durumun yaşanması gerçekten çok üzücü bir durum. Allah yardımcımız olsun.
 
Son dönemde dikkatimi çeken bir konu var. Onu da yazmak istiyorum. Ak Parti Ordu Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, özellikle Gölköylülere bir telefon kadar yakın hale geldi. Şimdi birileri eleştirecek ve vekilin işi bu değil mi? Niye reklamını yapıyorsunuz? Diyecek. Belki haklısınız vekilin işi millete yardımcı olmak. Son dönemde o kadar Gölköylüden duydum ki bu sözü, kimi gecenin birinde annesinin rahatsızlığı dolayısıyla yardım istemiş, kimi kardeşinin rahatsızlığı için. Ama hiç biri boş dönmemiş. Sağlık çalışanlarıyla ilgili özellikle Gölköylü hemşerilerimizin sorunları kısa sürede çözülmüş. Biz partizan falan değiliz. Hep dediğimiz gibi Gölköylünün yardımına kim koştuysa, Gölköylünün derdi ile kim ilgileniyorsa biz onu unutmayız. Gönül isterdi ki, Gölköylü bir vekil bizim için bunları yapsın. Ama ne yazık ki yok. Peki yardım eden ve yanımızda duran vekilin hakkını mı yiyelim? Kim ne derse desin. Ben kimsenin hakkını yiyemem. O yüzden ben Ak Parti Milletvekilimiz Opr. Dr. Şenel Yediyıldız’a şahsım adına teşekkür ediyorum. Bu arada sadece Gölköy’de değil, tüm Ordu’da vatandaşın sorunlarına eğilen ve çözüm odaklı çalışan isim Şenel Yediyıldız. O yüzden sezarın hakkını sezara verelim dostlar. Sonuçta Ordu’da tek vekil Şenel Yediyıldız değil. Ama en çok sorunlarımızı çözen vekil o.
 

Bu yazı 2687 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ayhan genç
  8 ay önce
  Kalemine yüreğine sağlık kardeşim. Herkes duyarlı olmak zorunda. Hasta olan hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimle, başkalarında bu mikroba bulaşmaz inşallah. Herkese İYİ bayramlar, sağlıklı günler dilerim.
 • Murat Arslan
  8 ay önce
  ..Güzelde gölköy haber vekil araya giriyorsa doktor ihmali var doktor görevini yapmıyor anlamı taşimazmı doktorun nöbeti yok diyelim o zamanda şu çıkmaz mı vekilin hatrı olmuşa vatandaş yandı kısacası bir sağlık probleminin olduğudur bataklığı kurutmak gerekir suni çözümler bu işi çözmez.Sizleri de takip ediyorum başarılar dilerim sesimiz gözümüz oldunuz

Son Yazılar