Reklam
Ertan KILIÇ

Ertan KILIÇ

10. Köy

Selçuk Kavak'ın başını Muharrem İnce mi yedi?

01 Ekim 2020 - 18:46


 
Gölköy siyasetinde sürekli bir hareketlilik yaşanıyor. Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’de kongre atmosferi sona erdi. CHP ile başlayan kongre süreci, İYİ Parti, Ak Parti ve MHP ile devam etti. Siyaset tam şekillendi taşlar yerine oturdu derken, CHP İlçe Başkanlığı’na seçilen Selçuk Kavak’ın istifası ile gündem yine hareketlendi ve İlçe yönetim kurulunun İl Yönetimine baskısıyla yönetim kurulu dışından bir isim olan Avukat Mustafa Karaahmetoğlu CHP İlçe Başkanlığı’na atandı.
 
Peki, Avukat Mustafa Karaahmetoğlu kim? Aslında Gölköy yakından tanıyor Mustafa Karaahmetoğlu’nu. Gölköy’e yaptığı hizmetlerle adından sıkça söz ettiren Gölköy Belediyesi eski Başkanı merhum Recep Karaahmetoğlu’nun oğlu. Gökgölü Parkı, Taş ocağı ve Beton santrali, arıtma tesisi gibi bir çok eseri Gölköylülerin hizmetine sunmuş bir başkanın oğlu. Yani CHP’li bir ailenin oğlu yeni başkan.
 
Şimdi daha bir yıl oldu CHP kongre yapalı ama Selçuk Kavak neden istifa etti? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Selçuk Kavak’ı istifaya götüren süreç Cengiz Sarıyer’in belediye başkan adayı olması ve sonrasında yaşananlarla başladı. Ama en büyük kırılma noktası ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel arasında kalması oldu. Selçuk Kavak görev yaptığı süre içerisinde CHP için başarılı bir grafik sergilemesine rağmen Seyit Torun’la yıldızı bir türlü barışmadı. Bardağı taşıran son damla ise Selçuk Kavak’ın, Muharrem İnce’yi desteklemesi oldu.  Hem iş yoğunluğu hem de partide yaşananların ardından istifa kararı alan Selçuk Kavak, ilçe yönetimi ile bir araya gelerek kararını verdi ve istifa etti. Şunu da belirtmekte fayda var. Ne derseniz deyin, neye bağlarsanız bağlayın ama Selçuk Kavak’ın Gölköy İlçe Başkanlığı döneminde CHP’nin oyları hep yükselişte oldu.
 
Asıl soru şu, Gölköy İlçe Teşkilatı neden yönetim kurulu içinden değil de, dışarıdan birinin atanmasını istedi? CHP Gölköy İlçe Teşkilatı hem çok riskli hem de çok akıllıca bir karar aldı. Aslında kimin ne dediğine bakmadan radikal bir karar aldı demek daha doğru olur. Kimin başkan olacağının tartışıldığı süreçte, ilçe yönetim kurulu bir karar alarak hem kariyeri, hem Gölköy’de herkesin takdirini kazanan bir belediye başkanının oğlu olan Avukat Mustafa Karaahmetoğlu üzerinde birleşti. İl Yönetimi ile defalarca toplantılar yapıldı. İlçe yönetimine sürekli kendi aralarından birinin başkan seçilmesi konusunda baskı yapıldı. Ancak ilçe yönetimi karar aldıkları Mustafa Karaahmetoğlu üzerinde direnince İl Yönetimi ikna oldu. Genel merkezini onayının da alınmasıyla birlikte Selçuk Kavak’tan boşalan CHP İlçe Başkanlığı koltuğuna Avukat Mustafa Karaahmetoğlu oturdu.
 
CHP Gölköy İlçe Yönetimi ve delegelerden hiçbir itirazın olmaması da dikkat çeken bir nokta. Çünkü genelde kendi içlerinden birinin başkan olmasını isteyen delege ve ilçe yönetimi bu kez farklı bir karara imza atarak, Mustafa Karaahmetoğlu’nun ilçe başkanı olmasını istedi. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Mustafa Karaahmetoğlu’ndan delege ve partililer çok şey bekliyor. En çok beklenen şey ise hiç şüphesiz ilk yerel seçimlerde Gölköy Belediye Başkanlığı’nın kazanılması. Karaahmetoğlu’da üyelerle, delegelerle ve ilçe teşkilatıyla diyalog içinde bir yönetim sergileyeceğinin sinyallerini verdi. Burada en büyük görev tabi ki belediye meclis üyelerine düşüyor.
 
Belediye meclis üyeleri; ilçe yönetimi ve ilçe başkanı ile birlikte hareket ederek çalışırsa hiç şüphesiz ki önemli işlere imza atacaklardır. Süreci tabi ki yakından takip edeceğiz. Bakalım ilerleyen günlerde neler yaşanacak?
 
 
 

Bu yazı 820 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum