Hacı Ali Elibal

Hacı Ali Elibal

Gurbette Gölköylü olmak

Biz artık fındık amelesi değiliz beyler

27 Mayıs 2020 - 12:40

Sevgili hemşerilerim sizleri saygı ve  sevgiyle selamlıyorum.  35 yıl bitiyor gurbette hep bir özlem vardır, insanın doğup büyüdüğü yere. Ne kadar uzak olsak da her yıl gelmek için özlem duyar ve bin bir türlü bahaneler buluruz Gölköyümüze. Ama bu yolculuklarda hepimizin ortak görüşü şudur galiba Ordu’ya kadar rahat rahat geliriz ama Ordu-Gölköy yolu bir türlü bitmez. Istırap ve çile yolunun birazı yapılsa da, başlamayan bitmeyen bir hasta var ortada.  Arabaların arkalarını bile süsledi, Aşkımız Gölköy-Ordu yolu gibi olsun başlasın ama hiç bitmesin diye. Ne yazık ki, aradan yıllar geçmesine rağmen yolun büyük bölümü hala yapılmadı, yapılmıyor. Bu Ulubey-Gürgentepe-Gölköy ve azda olsa  Mesudiye-Aybastı güzergahı bu yolu kullanıyoruz. Hele biz Gölköylülerin olmazsa olmazı bu yol. Bir misafirimiz geliyor, “Bu ne hala bitmedi mi bu yol diyor”  siyaset yapan siyasetçilerimiz her seçimde söz verip gidiyorlar. Yazık hem de çok yazık bunu hak etmiyoruz. Bu bize yapılan en büyük zülüm ve cezadır. Nedeni ise bizlere, o coğrafyada, o yörede yaşayanlara söyledikleri yalan. Ama bu tabi ki böyle gitmez, ve de gitmemeli. Bu yola bir çare bulup bir an önce bitirip açılmalı.

 
Bu yolun yapılmasında ve tamamlanmasında kimin emeği varsa bu coğrafyanın insanları olarak teşekkür ederiz, Allah razı olsun deriz. Son söylenenlere göre yolumuz inşallah 2021 de bitecek. Zor görünse de verilen sözler bu yönde.
 
Evet başta dediğim gibi biz artık fındık amalesi değiliz. Bu sözü bize söyleyenler anlamını çok iyi bilir. Gölköylü artık her yerde ve her ortamda. Bizim tek eksiğimiz bir ve beraber olmaktı çok şükür artık onu da bundan sonra sağlayıp daha güçlü olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. İstanbul’da Göl-Def, Ordu’da ki Gölköylüler Eğitim ve Kültür Derneğimiz, Bursa, İzmit ve Gebze’deki derneklerimiz, Marmaris’te yaşayan Gölköylülerimiz, belediye başkanımız, muhtarlarımız, siyasi parti temsilcilerimiz, oda başkanlarımız, esnaflarımız, iş adamlarımız, bürokratlarımız, müdürlerimiz ve Gölköy halkımızla biz bir ve beraber olmak, bir birimize destek olmak için varız.
 
Bu birlik bizim Gölköyümüzün gelişimine ve değişimine, tarımına turizmine hayvancılığına, eğitimine kültürümüze ve ekonomimize  cağ atlatacak, büyük bir değişimin öncüsü olacaktır. Bir yüksek okulumuz neden yok? Neden hala gelmedi? Neden getirmediler? Gölköyümüz için bu büyük bir eksiklik ve olmazsa olmazımız olmalı. Gölköylüler olarak gereken ne varsa hep birlikte yapmalıyız.
 
Yaylarımız boş ve hayvancılık bizim ekonomimize büyük gelir kaynağı olur. Ve olmazsa olmazımız turizm. Ulugöl, Uluvahta, Kayaboynu yaylamız,  Kalemiz, Gökgölü, Çermik Gölü, 52 Badal buralar doğa harikası, Allah’ın bize bir lütfu. Neden bunların ilçemize ve hemşerilerimize katkısı olmasın? Bunlar ilçemiz için önemli gelir kaynakları olur. Biz bunları gerçekleştirebilecek güçteyiz artık. Gölköy için olmazsa olmazımız Kurultay’ın bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Kurultay için komisyon kurulmalı ve sahip olduğumuz bu güzelliklere uygun projeler üretip, bu bir yıl içinde, gelecek adına bir yol haritamız olmalı. İlçemizin eksikleri belirlenip, başta kaymakamımız ve belediye başkanımızla istişare ederek çözümü noktasında gerekli adımlar atılmalıdır. Gölköy’de en önemli eksiğimi ilçemize gelen misafirlerimizin konaklayabileceği kaliteli otelimiz yok mesela. Aslında iki otelin olması gerektiğini düşünüyorum. Bunların ilki tabi ki en önemli markamız olan Ulugöl’e yakın olmalı. İkincisi ise, Gökgölü ve Çermik Gölü’nün yakınında  bir kaplıca otel olması hem turizm açısından hem de Gölköy açısından önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum. 30 mahallemiz var ve bir birini tanımayan bilmeyen gurbette olan görevde olan, kendini yetiştirmiş, alanında uzman o kadar insanımız var ki bunların bu sürece dahil edilmesi gerekir.
 
Gölköylü birinin, Gölköy’de yada gurbette olsun, bana ne deme hakkına sahip değildir. Herkesin bu sürece katkı sunma görevi vardır. Kendi değerlerimizi ortaya çıkarmaya ve gelecekte Gölköy için ben de varım demeye  davet ediyorum. Ordu’daki mevki ve makam sahiplerine Gölköylülerin varlığını ve gücünü hissettirdik. Herke, Gölköylülerin artık fındık amalesi olmadığını gördü. Görmediyse de biz, bir ve beraber olup onlara biz buradayız diyeceğiz. Biz bir ve beraber olursak bizi kimse hafife alamaz, almaya da hakkı yok. Bu vesile ile tüm hemşerilerimin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Marmaris’ten sevgilerimle.
 

Bu yazı 430 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum