Reklam
Necati Özdemir

Necati Özdemir

Gurbette Birlik Olmak

VAR OLMAK İÇİN BİRLİKTE OLMALIYIZ!

18 Haziran 2020 - 11:03

Gölköylüler olarak Anadolu’nun zor bir coğrafyasında yaşamanın bedelini yıllardır memleket özlemi çekerek ödüyoruz. Dünyanın dört bir yanına göç edip, geleneklerimizi, değerlerimizi, akrabalıklarımızı, dostluklarımızı, kardeşliklerimizi unutmuş, şehir hayatında geçim derdine düşerek unutup gittik. Bir toplumda, sokakta bir olay içerisinde karşılaştığımız zaman aynı köyden olduğumuz halde, akrabamız da olsak birbirimizi tanımayacak hale geldik.
Ömüre ömür katan ilçemiz Gölköyümüz, yıllardır ekonomik mücadele vermiş, insanlarımız bu zor şartlarda ayakta kalmanın mücadelesini vererek bu güne kadar yaşayıp gelmişler. Yıllardır göç veren ilçemiz, ne bir yatırım, ne bir kalkınma, nede bir hizmet almış. Seçim zamanlarında siyasiler tarafından hatırlanıp vaadlerde bulunulup oy sömürgeciliği yapmıştır. Gurbette yaşayan Gölköylüler olarak, Gölköy sivil toplum kuruluşları olarak bir araya geldik ve Gölköyümüze sahip çıkmak için Gölköy Dernekler Federasyonu (GÖL-DEF)'i Kurduk. Artık Gölköy için hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Artık GÖL-DEF, Gölköy halkının sorunlarını çözmek ve Gölköy'ün kalkınması için elinden gelen mücadeleyi verecektir.
Bu sebeptendir ki, kurumsal anlayışın oturması, birimlerin ve kavrayışın değişen yönetimlerden etkilenmeden yürümesi, kongrelerin rutinleşmeye karşı verimlilik ivmesi olarak değerlendirilmesi, sıhhatli bir yürüyüş için gerekli gözükmektedir.
Sağlam misyonu, güçlü bir vizyonla pratiğe aktarmak ve hep yapılanın daha iyisinin olduğunu düşünmek, zamana cevap vermek bir zorunluluğun sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda geçmişi iyi analiz etme zorunluluğu karşımıza çıkar. Geçmiş, olumlu ve olumsuz yanlarıyla, geleceği belirlemede öğretmen hükmündedir.
Yapılan bu çalışma, tekrar tekrar başa dönmeye karşı, yolcusu değişse de kayba uğramayan ve sürekli ritmi hızlanan bir yürüyüş öngörmektedir. GÖLDEF “ne yapar”ın ötesinde “nasıl yapar”ı da kayıt altına alan bu çalışmada –dikkatsiz olunduğu takdirde- bazı handikaplar da söz konusudur.
Kayıt altına almanın, tanımlama/formatlamanın dondurmaya yönelik bir yanı vardır. Oysa sabit olan misyondur. Yapılacak çalışmanın biçim ve mahiyeti zamanın algısı ve estetiği ile değişkenlik gösterir. Çalışmaya getirilen formatlamanın amacı, ortaya konan çalışmanın alt sınırını tespit etmek içindir. Yapılacak çalışmalar için toplu tanım ve kalkış zemini olarak, bir kıyas oluşturma çabası kastıyla bu çalışmayı değerlendirmek mümkündür.
Merkezine Gölköy'ü ve Gölköylüleri alan, hiçbir zaman ayrım gözetmeyen, misyonuyla, ilk günden beri, bu kutlu yol için kim bir tuğla koymuş, bir adım atmış ve bu duyarlılığı, erdemiyle birlikte hâlâ sürdürüyorsa, hepsine selâm olsun.
İyilik makinesini daha verimli çalıştıracak gelecek dönemlerin GÖL-DEF yöneticisi/delegesi, bu yol çetin olsada doğrunun arkadaşı olma gibi kutlu bir ayrıcalığı barındırıyor.

Bu yazı 2007 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum