Reklam
Sosyolog-Aile Danışmanı Yeşim Gür GÖL

Sosyolog-Aile Danışmanı Yeşim Gür GÖL


Yetişkinlerin karşılanmayan duygu ihtiyaçları

19 Haziran 2022 - 21:21

Evlilik çok boyutlu bir duygusal bağdır. Evlilik terapisinin amacı ise bu duygusal bağı yeniden  yapilandirmaktır. Duygu odaklı terapi, hem etkileşimin hemde duygusal deneyimin değişmesini hedefler. İnsanlar ilişkideyken iki tür ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Bu duygusal ihtiyaçların karşılanmaması iki tür soruna yol açar. Birinci ihtiyacımız bağlanma ihtiyacıdır. Birisinin bize dokunması, bizde oksitosin hormonunun artışına neden olur. Bu rahatlamaya neden olur. Bu nedenle oksitosine kucaklaşma hormonu da denilir. Bağlanma ihtiyacımızın  karşılanmaması ise ayrılık anksiyetesine sebep olur. Örneğin, bazı insanlar uçağa binmeye korkarlar ya bana birsey olursa, çoluğum çocuğum annesiz-babasız kalırsa diye. Bu insanlar sevdiklerini kaybetmekten korkarlar, ayrıldıklarında anksiyeteleri artar ve teması devam ettirmek isterler.
Duyguların düzenlenmesi iki taraflı olur. Eşimizin duygularını düzenlerken kendi duygularımızı da düzenlemiş oluruz. Başkalarıyla ilgilenmek, onların bakımlarını üstlenmek de kişinin kendisini iyi hissetmesine sebep olur. Yani kendi duygularını düzenlemesine yardımcı olur. Başkalarına iyi bir şey yapmak kendimizi iyi hissettirir. 

Bazı duygulardan kaçar, bazı duygulara yaklaşırız. Bize haz veren duygulara yaklaşır, acı verenlerden ise kaçarız. Belli duyguları arar, hatta peşinden gideriz. Çünkü o duyguların peşinden gitmek bizim hayatta kalmamıza yardım etmiştir. Bu bakış açısı insanların duygulanımlarını, insan davranışının temeline koyar. 

Duygu odaklı terapi bu duygulanımlarımızın, bağlanma ihtiyacını ortaya çıkardığını İleri sürer. Bağlanma kuramcılari ise bizim bağlanma gibi bir motivasyonumuzun olduğundan bahseder. Duygu odaklı terapi bağlanmanın büyük oranda duygulara bağlı olduğunu düşünür. Heyecan ve heyecanın yokluğunda oluşan sakinlik duygusu olmadan bağlanmanın da olmayacağını savunur. Bu kurama göre duygular motivasyonlarımızdan önce gelir. Duzenleyebildigimiz duygularla yaşam surebilmek dileğiyle...

Bu yazı 225 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum