Reklam
Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


Böbreklerinizi toksinlerden arındırmanın 6 yolu!

04 Ağustos 2022 - 12:05Vücudumuzda, omurgamızın her iki tarafında birer tane olmak üzere, göğüs kafesinin hemen altında yer alan böbrekler yani iki sihirli fasulye vardır. Vücudumuzu tüm toksinlerden uzak tutmak için karaciğerimiz ve safra kesemizle birlikte çalışır, bu toksinlerin birikmesine izin verilirse çeşitli rahatsızlıklara ve hatta ölüme neden olabilir.
Ayrıca vücudumuzdaki sıvı miktarını düzenler ve idrar yoluyla fazla tuzları ve vitaminleri serbest bırakırlar. Bu organlar ayrıca D vitaminini vücudun ihtiyaç duyduğu forma aktive etme gücüne de sahiptir.
Vücudumuzun 8 litre kanı böbreklerimizden günde 20-25 kez geçer, bu da her 24 saatte yaklaşık 180 litre kanı süzdüklerini gösterir.
Ama bazen yeterli değil. Değişen ortamlar ve hızla azalan yaşam tarzımızla birlikte, böbreklerimiz üzerinde tükenmeye yol açan çok fazla baskı uygulanıyor. Kan damarları ölüyor. Önleyici adımlar atmaya başlamalıyız, yoksa her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz portatif bir diyaliz makinesine ihtiyaç duyacağımız günler çok uzakta değil.
Ama ne yapabiliriz? Nasıl geliştirebiliriz? Buradaki ipuçlarından bazılarına bakalım:
Karbonhidrat alımınızı azaltın
Bu benim önerilerimin başında geliyor. Düşük karbonhidrat tüketmek, daha az oksidasyon meydana geleceği için böbrekleriniz için muazzam bir rahatlama sağlayacaktır. Kan damarlarınız ve filtreleriniz, kanınızı detoksifiye etmek için bir gün daha yaşayacak. Böbreklerin toksinleri temizlemek için çok daha fazla zamanı olacak. Kanınızdaki aşırı şeker seviyeleri hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.
Toksinleri Ortadan Kaldırın
Amaç, böbreklerinize toksik maruziyeti azaltmaktır. Daha temiz beslenerek/organik beslenerek, temiz   su tüketerek ve gereken en az miktarda ilaç aldığınızdan emin olarak bunu başarabilirsiniz. Böbreklerimiz onları vücudumuzdan uzaklaştırmak için çok çaba harcar. Buradaki yaklaşım, böbrekleri tahrip eden alışkanlıkları ortadan kaldırmaktır.
Sigarayı bırakmak
Sigara böbreklere zarar verir. Kadmiyum oranı yüksektir ve ayrıca sigaradaki nikotin böbreklere giden kan damarlarını daraltır, böylece kan akışını ve glomerüler filtrasyon hızını kısıtlar. Aynı zamanda serbest radikallerin oluşumunu arttırır. Böbreklerin hastalanmasına neden olabilir.
Sodyum-Potasyum oranınızı dengeleyin
Aşırı tuz alımı, böbreklerimizi toksinleri ve diğer atık ürünleri vücudumuzdan temizleme yeteneklerini bozacak kadar aşırı yükler. Sodyumun etkisini azalttığı için daha fazla Potasyum tüketerek bunu dengeleyebilirsiniz. Potasyum açısından zengin besinler arasında Avokado, brüksel lahanası, brokoli, muz vb. bulunur.


Protein alımınızı ölçün
Böbrekleriniz zaten çok stres altında. Vücudumuz karbonhidratların aksine depolayamadığı için çok fazla protein ile aşırı yüklemek istemezsiniz. Fazla protein, daha sonra böbreklerimizden filtre edilmesi gereken üre veya glikoza dönüştürülür.
Anlamanızın bir diğer yolu köpüklü idrar, aşırı protein aldığınızın bir göstergesidir. Bazı gıdalarla böbreklerin detoksifikasyonunu arttırın. Bu yiyecekler böbreklerimizi çalıştıran yakıt gibidir. Böbrek detoksifikasyonunu artıran bazı yiyecekler şunlardır:

  • Sarımsak
  • Sebzelerden; Kereviz, maydanoz
  • Yeşil çay
  • Zerdeçal
Umarım bu bilgiler yaşam kalitenizi artırır. Sağlıklı günler dilerim.
 

Bu yazı 249 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum