Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


Diyabet hastalarının yememesi gerekenler

06 Şubat 2021 - 20:44


Diyabet, dünya çapında yetişkinler ve çocuklar arasında salgın oranlara ulaşan kronik bir hastalıktır. Diyabet, vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün kullanamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kontrolsüz diyabetin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük ve diğer komplikasyonlar dahil birçok ciddi sonucu vardır. En önemlisi, belirli yiyecekleri yemek kan şekerinizi ve insülin seviyenizi yükseltebilir ve iltihaplanmayı teşvik edebilir, bu da hastalık riskinizi artırabilir.
1.Şekerle tatlandırılmış içecekler
Şekerli içecekler, şeker hastalığı olan biri için en kötü içecek seçimidir.Birincisi, karbonhidrat bakımından çok yüksektir. İkincisi, şekerli içeceklerdeki yüksek fruktoz seviyeleri, göbek yağını ve potansiyel olarak zararlı kolesterol ve trigliserid seviyelerini destekleyen metabolik değişikliklere yol açabilir. Şekerli içecekler yerine su, soda veya şekersiz buzlu çay tüketin.
2. Trans yağlar
Yapay trans yağlar son derece sağlıksızdır. Doymamış yağ asitlerine hidrojen eklenerek daha kararlı hale getirilerek oluşturulurlar. Trans yağlar margarinlerde, fıstık ezmesinde, sürülebilir yiyeceklerde, kremalar ve dondurulmuş yiyeceklerde bulunur. Ayrıca, gıda üreticileri bir ürünün raf ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için bunları genellikle kraker, kek ve diğer unlu mamullere ekler.
Trans yağlar kan şekeri düzeylerini doğrudan yükseltmese de, artmış iltihaplanma, insülin direnci ve göbek yağının yanı sıra daha düşük HDL (iyi) kolesterol düzeyleri ve kalp damar hastalıklarıyla ilişkilendirilmiştir. Besin etiketlerinde "kısmen hidrojene" kelimesini içeren herhangi bir üründen kaçınmak en iyisidir.
3. Kolesterol oranı yüksek yiyecekler
Kırmızı et, yumurta sarısı, yüksek yağlı süt ürünleri ve diğer hayvansal ürünler gibi yüksek kolesterol içeren gıdalardan kaçınmak gerekir. Kan şekeri seviyenizi ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olacaktır.
4. Kurutulmuş meyveler
Meyve, C vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve mineral için harika bir kaynaktır. Kurutulmuş meyveler şekerde daha konsantre hale gelir ve taze meyvelerin yaptığından dört kat daha fazla karbonhidrat içerebilir.
Şeker hastalığınız varsa, meyveden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Taze meyveler veya küçük bir elma gibi düşük şekerli meyveleri tüketmek, kan şekerinizi hedef aralıkta tutarken sağlık açısından faydalar sağlayabilir.
Diyabet hastaları için diyet vücudun en iyi doğal ilacıdır. Yiyecekler kan şekerinizi doğrudan etkileyebileceğinden, akıllıca seçerek yiyeceklerinizin kan şekeriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğundan emin olun. Doymuş yağlar, trans yağlar, yüksek kolesterollü yiyecekler ve ilave şeker tüketiminizi sınırlandırın.
Uzm.Dyt.Tevhide Çelenk


 

Bu yazı 876 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum