Reklam
Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


Karaciğerlerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

19 Ekim 2021 - 13:33

VÜCUDUNUZUN SÜPÜRGESİ KARACİĞER
Karaciğer, vücuttaki atıklardan veya "toksinlerden" kurtulmaya yardımcı olan önemli bir organdır ve bunu yaparken harika bir iş çıkarır. Ve karaciğerin işini iyi yapması için kısıtlayıcı veya "detoks diyetleri" gerekmez. Midenizden ve bağırsaklarınızdan çıkan tüm kan karaciğerden geçer. Karaciğer kanı işler ve atıkları dışarı atarken sağlıklı besinleri tutar. Ek olarak, karaciğer, aşağıdakiler dahil olmak üzere 500'den fazla önemli işleve sahip olarak tanımlanır:

  • İnce bağırsakta atıkları uzaklaştırmaya ve yağları parçalamaya yardımcı olan safra üretir.
  • Vücutta yağın taşınmasına yardımcı olan kolesterol ve spesifik proteinler üretir.
  • İlaçların ve diğer toksinlerin kandaki olumsuz etkilerini temizler.
  • Kan pıhtılaşmasının düzenlenmesini sağlar.
  • Bakterileri kandan uzaklaştırmak ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık faktörleri üretir.
Teşhis edilmiş bir karaciğer rahatsızlığınız olmasa bile, kalbinize ve beyninize iyi bakmanız kadar karaciğerinize de bakmanız önemlidir. Bunu, sağlıklı bir kiloyu koruyarak, düzenli egzersiz yaparak ve karaciğerinizin mümkün olan en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan yiyecekleri yiyerek yapabilirsiniz.
1. Daha Fazla Sebze Yiyin—Özellikle Turpgiller
Karnabahar ve Brüksel lahanası, kara turp, pancar, lahana ve brokoli gibi diğer turpgiller, özellikle kereviz, enginar karaciğerinizin doğal detoksifikasyon süreçlerini açmaya yardımcı olan antioksidanlar olan güçlü sülforafan kaynaklarıdır.
2. Daha Fazla Tam Tahıl Yiyin
Tam tahılları düzenli olarak rafine edilmiş tahıllarla değiştirmek genellikle iyi bir beslenme tavsiyesidir. Karaciğer sağlığını da iyileştirebilir.
3. Kahve İçin
Karaciğerinizdeki çok fazla yağ, karaciğer fonksiyonunu etkileyebilecek ve ciddi hastalıkların önünü açabilecek iltihaplanmaya neden olur. Kahvenin polifenollerinin karaciğer yağını ve iltihabını azaltmaya yardımcı olan hem anti-inflamatuar hem de antioksidan etkileri var. Kahvenin 40 yıl hatırı olduğu gibi karaciğer sağlığınıza da yararı bulunmakta.
4. Vücudunuzu Hareket Ettirin
Karaciğer bir kas değildir, ancak egzersiz yine de onun için iyidir. Fiziksel aktivite inflamasyonu ve karaciğer yağını azaltmaya yardımcı olur.
Karaciğeriniz için en kötü yiyecekler
Alkol karaciğer iltihaplanmasına ve siroz olarak bilinen karaciğerde geri dönüşü olmayan bir hasara neden olur. Kızarmış yiyecekler doymuş yağdan yüksektir. Çok fazla doymuş yağ yemek, karaciğerinizin işini yapmasını zorlaştırabilir ve zamanla karaciğer iltihabına ve muhtemelen geri dönüşü olmayan karaciğer hasarına yol açabilir. Şekerli içecekler gibi çok fazla şeker eklenmiş besinler karaciğerin fazla şekeri yağa dönüştürmesine neden olabilir ve bu da zamanla karaciğer yağlanmasına katkıda bulunabilir.


Sonuç olarak
Bol miktarda renkli meyve ve sebze, yüksek lifli kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar, yağsız protein kaynakları ve kalsiyum açısından zengin süt ürünleri veya süt alternatifleri içeren sağlıklı bir diyet yemek, karaciğerinizin ve vücudunuzun geri kalanının en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
Uzm.Dyt.Tevhide ÇELENK

 

Bu yazı 541 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum