Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


Kilo vermek için uymanız gereken 9 kural!

10 Eylül 2021 - 21:19

Çoğu kilo verme taktiği, neyin kesileceğine odaklanır. Hızlı sonuçlar için en büyük etkiyi olağan şüphelilerden kurtulduğunuzda göreceksiniz bunlar: fast food dahil işlenmiş gıdalar; şeker ve tatlı içecekler gibi şekerli yiyecekler; unlu mamuller dahil rafine beyaz un ve şekerden yapılan ürünler; ve dondurulmuş pizza ve konserve çorba gibi sodyum oranı yüksek ürünlerdir.
Bu yiyecekler su tutulmasını ve şişkinliği tetikleyebilir, bu da tartıdaki kilonuzu ve kıyafetlerinizin nasıl oturduğunu etkileyebilir. Ayrıca genellikle porsiyon başına daha yoğun miktarda kalori veya karbonhidrat içerirler ve bu da kilo kaybını engelleyen fazlalıklar oluşturabilir. Bu yiyecekler tipik olarak besin ve liflerden arındırılarak hazırlanır. İştah düzenlemesini bozabilir ve potansiyel olarak şişkinliğe neden olabilir. Açlığı hızlandırır. Kan şekeri ve insülin seviyelerinin bozulmasına neden olur.

  1. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın. Yüksek proteinli bir kahvaltı yemek, gün boyunca aşerme ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir. Kahvaltıda domates, mantar, soğan ve yeşillik gibi sebzeleri yumurta ile omlet yapın. Öğle yemeğinize iki avuç büyüklüğünde yeşillik ve sebzelerden oluşan bir başlangıç salatası yapın. Akşam yemeğinde bir tabakta pişmiş sebzeleri tercih edin. Veya yemek tabağınızın yarısını yeşil fasulye, patlıcan gibi sote veya fırında közlenmiş sebzelerle kaplayın. Yemeklerinizi yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve tam tahıllı karbonhidratların daha küçük porsiyonlarıyla tamamlayın.
  2. Şekerli içecekler ve meyve sularından kaçının. Şekerden gelen boş kaloriler vücudunuz için faydalı değildir ve kilo vermeyi engelleyebilir.
  3. Yemeklerden önce su için. Bir çalışma, yemeklerden önce su içmenin kalori alımını azalttığını ve kilo yönetiminde etkili olabileceğini göstermiştir. Suyu tek içeceğiniz yapın ve sade sevmiyorsanız, narenciye, taze nane, salatalık, zencefil veya mevsim meyvesi parçaları gibi tüm doğal malzemelerle tatlandırın.
  4. Çözünür lif yiyin. Çalışmalar, çözünür liflerin kilo kaybını destekleyebileceğini göstermektedir.
  5. Kahve veya çay için. Kafein tüketimi metabolizmanızı hızlandırabilir. Kahveyi bırakmak zorunda değilsiniz, ancak rafine şeker veya yapay tatlandırıcılar ve krema veya süt ürünlerini kullanmayın. Bir veya iki bardaktan sonra suya geçin.
  6. Diyetinizde tam tahıllı gıdalardan tüketin. Daha sağlıklı, daha doyurucu ve işlenmiş gıdalardan daha fazla yemeye neden olma olasılıkları çok daha düşük.
  7. Yavaş yemek yiyin. Hızlı yemek zamanla kilo alımına neden olabilir, yavaş yemek ise daha tok hissetmenizi sağlar ve kilo azaltan hormonları artırır.
  8. Kaliteli bir uyku çekin. Uyku birçok nedenden dolayı önemlidir ve zayıf uyku kilo alımı için en büyük risk faktörlerinden biridir.
  9. Hızlı kilo vermeye odaklanmayın. Genellikle geri teper, bu da atılan kiloların tamamının (veya daha fazlasının) geri alınmasına yol açar ve genellikle vücut yağından ziyade sadece su ağırlığının atılmasına neden olur. Kaybettiğiniz kiloları kalıcı olarak korumak istiyorsanız, uzun vadede sürdürebileceğiniz bir yeme düzenine oturun, böylece sonu gelmeyen kilo kontrolü hız treninde başka bir çılgın yolculuk yapmayacaksınız.

 

Bu yazı 569 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum