Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


ŞEKERİ KESMENİZ İÇİN 6 NEDEN

09 Ocak 2021 - 00:42 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 19:32


Ne yazık ki bağımlılıklar sağlığımızı yönlendirebiliyor. En tehlikelilerinden biri de şeker bağımlılığı. Şeker karbonhidrat grubunun bir üyesidir ve ikiye ayrılır. Meyvedeki früktoz, sütteki laktoz gibi doğal şekerler ve rafine şekerler. Uzak durulması gereken şeker, kahveye veya çaya kaşıkla doldurulan veya unlu mamullere eklenen rafine beyaz şekerdir. İşte bu şekerleri kestiğinizde sağlığınızda oluşacak değişiklikler
Daha az aşerirsiniz.
Şekerli yiyecekler, kan şekerindeki değişiklikler nedeniyle sizi daha çabuk acıktırabilir. Genel olarak gün boyunca daha fazla yemek yemeniz muhtemeldir. Kestiğinizde ise tokluk süreniz uzar. Yeme ataklarınız azalır.
Daha enerjik olursunuz.
Şekerli bir şey yediğinizde, kan şekeri seviyeleriniz hızla yükselir. Ruh haliniz ve uyanıklığınız artar. Ancak ardından insülin hücrelerinize salındıktan kısa bir süre sonra düşer. Kan şekerindeki bu büyük, ani düşüş sizi titrek, zayıf, aç ve huysuz hale getirebilir. Gün boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmiş daha sağlıklı, besleyici yiyeceklere odaklanarak, kendinizi genel olarak çok daha canlı hissedebilirsiniz.
Cildiniz düzelir ve gençleşir.
Kan şekerinin yükselmesi ve düşmesi vücutta iltihaplanma veya iç stres yaratır, bu da çatlaklara ve donuk görünümlü cilde yol açabilir. Şeker hücrelerinizdeki tüm suyu emer, cildinizi kurutur ve şişkinliğe ve göz altı çevrelerine neden olur. Şekeri azaltarak ve bol su içerek daha canlı görünebilirsiniz.
Kronik hastalıklarda yakalanma riski azalır.
Çok fazla ilave şeker tüketmek, obezite, yüksek tansiyon ve iltihaplanma gibi kalp hastalığı risk faktörlerini artırır. Örneğin şekerle tatlandırılmış meyve tatlıları yerine taze meyveleri tüketerek şeker alımınızı azaltabilirsiniz.
Kilo verirsiniz.
Özellikle şekerli içeceklerden çok fazla ilave şeker tüketmek kilo alma riskinizi artırır ve iç organlarda yağ birikmesine neden olabilir. Azalttığınızda ise açlığınızı kontrol altına alarak kilo verebilirsiniz. 
Bağırsak sağlığınız iyileşir.
Sindirim sisteminiz şekeri azalttığınız için size teşekkür edecektir. Bağırsaklarınızda etkili bir şekilde sindirilmez ve şeker mideyi iltihaplandırır. İşte sindiriminizi iyileştirmek için yeme alışkanlıklarınızda şekeri azaltmalısınız.
Vücudumuz tatlı şeylere çok alıştığı zaman, aniden şekersiz olmak baş ağrısı, ruh hali değişimleri gibi belirtilere yol açabilir. Her seferinde şekeri biraz daha azaltarak kendinizi yavaş yavaş şekersizliğe alıştırmalısınız, böylece vücudunuzun uyum sağlayacak zamanı olur.
Uzm.Dyt. Tevhide Çelenk
 

Bu yazı 502 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum