Reklam
Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK

Uzm. Diyetisyen Tevhide ÇELENK


Yanlış diyetin 10 göstergesi

14 Haziran 2022 - 11:36

Yaz aylarının gelmesi, tatillerin başlaması ve düğünlerin artışıyla beraber hızlı kilo kayıpları için hızlı çözüm arayışı da artıyor. Peki, şok diyetleri araştırdığınız ve çeşitli diyet yemeklerini hayatınıza dahil ettiğiniz bu diyet sürecinde doğru yapıp yapmadığınızı nasıl anlayacaksınız? Ya diyetinizde yanlış giden bir şeyler varsa? Öyle ki diyet listenize eklediğiniz ya da çıkardığınız bir besin hafızanızı, enerjinizi, cilt sağlığınızı ve daha birçok şeyi etkileyebilir. Vücudumuzun akıllıca protesto etme yolları var. İşte uyguladığınız diyetinizde bir sorun olduğunu gösteren 10 belirti:

1-Sürekli şişkinlik
Diyet listenizi uygularken süt içtiğiniz ya da peynir yediğiniz zamanlarda sürekli şişkin hissediyorsanız bu durum laktoz intoleransına sahip olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Belki de göbek eritme amacıyla çıktığınız bu yolda böyle bir sorunla karşılaşırsanız bir doktora danışmalı ve laktoz intoleransınız çıktığı takdirde diyet listenizde buna göre değişiklik yapmalısınız.

2-Kabızlık
Kabızlık ve diğer düzensiz bağırsak hareketleri de diyetinizde bir şeylerin ters gittiğinin en büyük göstergelerinden biridir. Düzenli bağırsak hareketi için hem lif hem de su gereklidir. Lif suyu çeker, bu da daha kolay geçmesine yardımcı olur. Kabızlıkla mücadele ediyorsanız, diyetinize fasulye, yulaf, kepekli tahıllar, kuru meyve, fasulye ve fındık gibi yüksek lifli yiyecekleri eklerken su alımınızı artırın.

3-Sürekli açlık
Belki sadece sağlıklı beslenmek için, belki de zayıflamak için kararlı bir şekilde diyete başladınız ama bir de bakmışsınız ki günün sonunda elinizde koca bir kâse cipsle koltuğunuzda oturuyorsunuz. Eğer diyete başladıktan sonra böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız bu demek oluyor ki vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermiyorsunuz. Günlük almanız gereken kaloriyi ve besin değerlerini almadığınız için de ani açlık krizleriyle diyetinizi bozuyorsunuz. Buna engel olmak için almanız gereken kalori miktarına ve besin değerlerine göre diyet listenizde değişikliğe gitmelisiniz.

4-Huysuz ve kötü ruh hali
Diyet listenizi uygularken sürekli kendinizi huysuz ve kötü bir ruh halinde hissediyorsanız bunun da sebebi uyguladığınız diyet olabilir. Bu durumda diyet listenizdeki karbonhidrat miktarını artırmalısınız. Böylece beyinde daha fazla serotonin salgılanacaktır.

5-Ağız kokusu
Ketoz adı verilen metabolik bir sürecin bir sonucu olarak ağız kokusu oluşabilir. Vücut enerji için yeterli glikoza sahip olmadığında, bunun yerine depolanmış yağları yakar ve bu da 'ketonlar' adı verilen asitlerin birikmesine neden olur. Nefesinizin kötü kokmasına neden olan bu ketonlar, biraz oje çıkarıcı aseton gibi kokar. Tıbbi herhangi bir nedenden kaynaklanmadığı müddetçe (laktoz intoleransı, çölyak hastalığı vb.) belirli bir besin grubunu kesinlikle diyet listenizden tamamen çıkarmamalısınız. Çünkü bu durum sağlıklı beslenmenin en temel kuralını ihlal etmek olur. Çünkü vücudunuzun tüm besin gruplarından besinlere ihtiyacı var.

6-Sürekli üşüme hali
Yapılan bir araştırma, düşük karbonhidrat içeren bir diyet listesinin vücut sıcaklığını düzenleyen tiroid üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla diyet listenizde olması gerekenden az karbonhidrat bulunması tiroidinizin yavaş çalışmasına, bu durum ise sürekli üşüme haline sebep olabilir. Kepekli tahıl ekmeği, makarna ve diğer unlu mamullerden gelen kompleks karbonhidratları ölçüsünü kaçırmamaya dikkat ederek diyet programınıza dahil etmeniz bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

7-Cilt sorunları
Sivilce ve kırışıklıklar da dengesiz bir diyet listesinin göstergesi olabilir. Yayımlanan bir araştırmaya göre, yeterli miktarda A vitamini barındırmayan bir diyet listesi cilt sağlığını olumsuz etkiliyor, saçların kurumasına ve tırnakların kolay kırılmasına sebep oluyor. A , C, D ve E vitaminleri açısından zengin bir diyet cilt sağlığında önemli.

8-Hafıza sorunları
Yapılan bir başka araştırmada, doymuş yağ tüketenlerin tüketmeyenlere kıyasla hafıza testlerinden daha düşük aldığı gözlemlenmiş. Eğer diyet sürecinizde kendinizde birtakım hafıza sorunları fark ediyorsanız bu durum diyet listenizde eksik doymuş yağ alımına işaret ediyor olabilir. Yeterli miktarda omega-3 yağ asitleri alımı özellikle önemlidir; yaşamın her aşamasında bilişsel gelişimde rol oynar. Diyetinizde bol miktarda omega-3 almak için ceviz, keten tohumu, balık yağı gibi yiyecekleri seçin.

9-Kolayca hastalanmak  
Beslenme alışkanlıkları bağışıklık sisteminizi tehlikeye atabilir, hastalık ve enfeksiyonu tetikleyebilir. Düşük proteinli bir diyet listesi uyguluyorsanız sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzu virüs ve bakterilerden korumak için diyet listenizdeki protein miktarını artırmak çözüm olacaktır.

10-Enerjisizlik, yorgunluk
Demir, kandaki oksijeni depolamaya ve taşımaya yardımcı olan kırmızı kan hücrelerini üretmek için kullanılır. Demir eksikliğiniz varsa kendinizi uyuşuk ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Ispanak ve brokoli gibi yeşil sebzeler, nohut, mercimek ve barbunya gibi bakliyatlar ve kırmızı et ile demir alımınızı artırabilirsiniz. 20'li, 30'lu ve 40'lı yaşlardaki kadınlarda, düzenli menstrüasyon demir seviyelerini etkileyebileceğinden, demirle dolu bir diyet uyguladıklarından emin olmalıdır. Yorgunluğunuzu gidermek için diyet listenize sağlıklı yağları, proteinleri ve kompleks karbonhidratları dahil etmelisiniz.

Uzm.Dyt.Tevhide Çelenk
Adres:Bahçelievler mahallesi,Şakir Çoruh Caddesi No:37 Altınordu/Ordu ( Alize Yeni Ufuklar Özel Eğitim Merkezi yanı) 
Telefon: 05062413890 

Bu yazı 149 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum