Reklam
Uzm. Psikolog Damla Altun ÖKLÜK

Uzm. Psikolog Damla Altun ÖKLÜK


Dijital oyunlar çocukların sosyal gelişimini nasıl etkiliyor?

28 Haziran 2021 - 18:53


Bilgisayar oyunları, teknolojik aletler özellikle çocuk, ergen ve genç erişkinler arasında oldukça popüler bir eğlence aracı olarak görülmektedir. Bu oyunların birçok olumsuz tarafı literatürde yer almıştır. İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreciyle birlikte zaman geçirme, aktivite bulma gibi dinamikler de değişime uğradı.
Bilinçsiz bir şekilde oynanan oyunların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz artık. Bu kapsamda ailelere büyük rol düşmektedir. Günümüzde ebeveynler çocuklarını küçük yaştan itibaren teknolojik alet ile tanıştırmaktadır. Ebeveynler kendi kullandıkları teknolojik aletlerin de çocuklarını etkileyebileceğini unutmamalıdır.
Dört yaş ve altı çocukların cep telefonu, tablet gibi aletler ile zaman geçirmesi yerine tek başına oynamasının çocuğun yaratıcı ve sorun çözme becerisini geliştirmesine yardımcı olacağı bilinmelidir.
Dijital oyunların kontrolsüz bir şekilde uzun süre oynanması bireyde davranış değişikliklerine sebep olabilir. Örneğin; aşırı sinirli olma, şiddete meyillilik, uzun süre hareketsiz kalmaktan kaynaklanan sağlık sorunları gibi sıralayabiliriz.
Hemen hemen her nesnede bağımlılık söz konusu olabilir. Sağlıklı olan davranışın bile kontrolünü kaybettiği zamanda bireyde olumsuz etkilerini göstermeye başlayacaktır.
Eğitici ve geliştirici oyunlar kontrollü ve uygun zaman içinde oynanırsa çocuğun gelişimine katkıda bulunabilir. Stratejik oyunların beyin gelişimini olumlu yönde etkilediğini göz önünde bulundurularak bu tür oyunların okullarda oynanması teşvik edilebilir.

  •  Gün içerisinde teknoloji kullanım süresi 1-2 saat arasında sınırlandırılmalıdır.
  • Çocukların kullandığı internet siteleri mutlaka takip edilmelidir.
  • Oyun oynarken yemek yememeye dikkat edilmelidir.
  •  Sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için çocuğun günde 3-4 saat fiziksel aktivitede bulunması gerekmektedir.
  • Aileler kısıtlayıcı değil bilgilendirici olmalı.
  • Çocukların yapısına ve karakterine uygun oyunlar seçilmeli.
Uzman Klinik Psikolog
Damla ALTUN ÖKLÜK

Bana sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz.
Yüz yüze/ Online seans bilgisi için:
0541 960 52 52
 [email protected]
İnstagram: https://www.instagram.com/psikolog_damlaaltun/


 

Bu yazı 506 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum