Zübeyir BEKİROĞLU

Zübeyir BEKİROĞLU

Vuslat

Hayata su gibi bakabilmek...

02 Ocak 2021 - 21:48

Toplum olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Hayata tutunmak için yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Alabildiğimiz her nefes için şükür ediyoruz hatta nefes alabilmenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlıyoruz. Tabi bu zorlu süreçler bizlerden çok şeyler, çok sevdiklerimizi koparsada, bizlere gerçek ve zor gün dostlarımızı anlamamız noktasında büyük bir kazanım sağladı. Samimi, menfaatsiz, beklenti içerisinde olmadan kötü günümüzde yanımızda olacaklarını gördüğümüz dostlarımızı görmemize yardımcı oldu.
En önemliside birbirimizle kucaklaşmanın, sarılmanın aslında ne kadarda değerli bir şey olduğunu öğretti.
Bir dostumuzun elini bile sıkmanın özlemini yaşıyoruz. Tabi bu özlemler devam devam ederken, bir yandan da hayat acısıyla tatlısıyla ve bütün zorluklarıyla devam ediyor.
Ekonomik zorluklar, maddi ve manevi sıkıntılarımız malesef bu süreçte iliklerimize kadar bizimle beraber hayat bulmaya devam ediyor. Zaten nefes almak mücadele etmeye razı olmak demek değil midir?

Ben hayatım boyunca hep kendime “su”örneğini düstur edinmişimdir.
Dağlardan aşağı akıp gelen suya baktığınızda, önüne bir kaya çıktığında su hiç o kayaya dokunmadan, onunla uğraşmadan hemen yanından kıvrılıp kendine bir yol bulur ve akıp gider. Eğer yanından yol bulamazsa daha gürleşir ve bu sefer üzerinden taşar geçer.
Kayayla mücadele etmez, çünkü bilir ki, o kaya ile uğraşırsa, onunla orada kalır onunla mücadele eder ve akıp gidemez. Hayatta böyledir aslında. Bu benim tercihimde tıpkı su gibi, önüme çıkan engelleri söküp atmak veya ortadan kaldırmak için hiç uğraşmam, mümkün olduğunca hemen oradan bir şekilde yanından uzaklaşır ve yoluma devam etmeye çalışırım. Çünkü bilirim ki onunla uğraşarak,onun yanında kalıp mücadele edersem orada kalırım ve onun gibi olmuş olurum.
Bu durum dağlardan güçlüklerle, bir sürü zorluklarla akarak, okyanus olmak gibi bir derdi olan birisi için çok büyük bir zaman kaybıdır. Dediğimiz gibi, hayatımız sürekli bir mücadele içinde devam edecek olup, nefes aldığımız müddetce değişik şartlarda karşımıza çıkacaktır.
Su misali, önümüze çıkan engeller karşısında, bizimle uğraşan, hiç kimseyle uğraşmadan yolumuza devam edeceğiz. Onunla uğraşırsak onunla aynı yerde kalırız bunun için su misali yanından kıvrılıp yolumuza devam edeceğiz.
Bizim yapacağımız işler vaktimizden daha çok. Be nedenle bu tür insanlarla uğraşacak ne zamanımız nede onlara harcayacak vaktimiz yoktur. Bütün engellemelere, bütün kötülüklere rağmen biz dikeni gül eyleyip yolumuza devam edeceğiz.
Dostlarıyla uğraşanlar,düşmanlarıyla savaşamazlar sözü düsturunca, biz dostuz, hemşehriyiz, biz aynı toprakların çocukları, aynı çileli anaların evlatlarıyız. Enerjimizi birbirimizle uğraşarak değil, bir olup kenetlenerek beraberce mücadele etmeliyiz.
Engelleri beraber aşarak, zorlukları beraber göğüslemeliyiz.
Bunu başarabiliriz, başarmalıyız, başarmak mecburiyetindeyiz, çünkü bunu başarmamız için çokça nedenlerimiz var..

Selametle kalın..

Bu yazı 3662 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum