Zübeyir BEKİROĞLU

Zübeyir BEKİROĞLU

Vuslat

Salgın var dostlar

30 Mayıs 2020 - 09:21

Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Her zaman ki olduğundan daha çok birbirimize ihtiyacımızın olduğu bu günlerde, Rabbim bizlere, birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek, bu sıkıntılı günlerden kurtulmayı nasip etsin.

İstedim ki bu yazımda, sizlerle başka bir pencereden bakmaya çalışalım.
Dünyada 8 milyara yakın insan yaşamaktadır.
Bu insanların 1 milyara yakını obez.
2,5 milyar civarı fazla yemek yediklerinden dolayı ,aşırı kilolu.
Diğer taraftan ise, günlük 25 bin insan, büyük bölümünü çocukların oluşturduğu, susuzluk ve açlık belirtileri ile ölüyor. Yani, On saniyede bir çocuk ölüyor açlıktan..
Bu verileri bir kenara koyalım.
Ülkemizin ve dünyanın yaşamış olduğu salgın dediğimiz, Koronavirüs nedeniyle İnsanlarımız hayatını kaybetmekte maalesef.
Hastalığın başladığı, ilk günden bugüne kadar, dünyada kaybetmiş olduğumuz insan sayısı 325 bin..
Salgın sebebiyle dünya durdu, olağanüstü önlemler alındı, alışveriş merkezleri, havaalanları, yollar, yeme içme yerleri yani aklınıza ne gelirse hayat durdu. Hayat eve sığar dedik ve kendimizi eve hapsettik.
Çok şükür sıkı tedbirler ve önlemler ile ülkemiz bu salgını başarıyla atlatmak üzere hamdolsun.
 Bu salgından 325 bin kişi hayatını kaybederken, bu süre içerisinde 4 milyon insan açlıktan öldü ve halen her gün 25 bin insan açlıktan ölmeye devam ediyor. Peki bu açlıktan ölenler için, rutin yardımların dışında olağanüstü bir önlem veya çalışma yapıldı mı?
 
Hani bir resim vardı hatırlar mısınız? Sudan’lı bir kız çocuk ve hemen başında bekleyen bir akbaba.. Kız çocuk birleşmiş milletlerin kurduğu yemek çadırına doğru yürürken, artık takati kesilip diz üstü çökerek yere yığılmış ve akbaba hemen yanı başında onun ölmesini beklediği fotoğraf.. Bu fotoğrafı çeken Kevin Carter, bu fotoğraf karesiyle, dünyanın en prestijli ödüllerden biri olan Pulitzer ödülünü aldı.
Ve bu içler acısı fotoğraftan sonra, Afrika’ya olan insani yardımlar çoğaldı. Fakat Kevin Carter, gördüklerine ve yaşadıklarına daha fazla dayanamayıp, onlar için bir şey yapamamanın ve içinde bulunduğu çaresizlik ve travmanın etkisinden kurtulamayarak, bi müddet sonra hayatına son verdi.
Bunu şunun için anlatıyorum, orada yaşanan açlık anlatılacak gibi değil, yaşayan insanların da gördükleri karşısında, bu insanlık dramını kaldırmaya gücü yetecek gibi değil..
Evet biz de bir salgın var doğru, “Müslüman kardeşi açken tok yatan bizden değildir” emrine uymamak gibi bir hastalığımız var.
Öyleyse bizde, salgın bir İslami hassasiyetlerimizden uzaklaşarak, paylaşamamak ve bölüşememek var..
Çöpe atılan yiyeceklerin, dünyada aç ve açlıktan ölen insanların, On beş katını daha besleyecek miktarda olduğunu biliyor muydunuz?
Öyleyse bizde, salgın bir israf var..
Hz.Ali efendimize, devletin dini varmıdır? diye sorduklarında; Hz.Ali efendimiz buyurdu ki; evet, ”Devletin dini Adalettir..”
Öyleyse bizde, salgın bir Adaletsizlik var..
Bizde salgın bir, manevi değerlerimizden uzaklaşmak var.
Bizde salgın bir, inandığımız gibi yaşayamadığımız için, yaşadığımız gibi inanmaya başlamışlık var..
Velhasılı kelam dostlar, bizde salgın bir salgın var..
Bu salgınların hangisinin daha tehlikeli olduğunu ve hangisinden bir an önce kurtulmamız gerektiğini sizlerin takdirine bırakıyorum.
Salgın var insanlar ölüyor.. salgın var insanlık ölüyor..
Selametle kalın..
 

Bu yazı 4394 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum