Zübeyir BEKİROĞLU

Zübeyir BEKİROĞLU

Vuslat

Yeniden doğmaya ne dersiniz?

29 Haziran 2020 - 17:40

 
Derdimiz hiç bitmez, kendimizle olan kavgamızda bitmez bizim..
Bir gün kalkarız artık her şey buraya kadar deriz, bunca yaptıklarımız yaşadıklarımız anlamını yitirir gözümüzde ve vazgeçeriz, hayallerimizden umutlarımızdan, başımız alıp gitmek isteriz uzaklara, kurduğumuz hayallerden, verdiğimiz sözlerden bir çırpıda vazgeçeriz. Başarmaya olan inancımızı kaybederiz ve gücümüz takatimiz artık kalmaz.
Bir süre sonra kendimizi suçlarız. Gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz halde, hayallerin peşinde koştuğumuz için, verdiğimiz emeğin ve mücadelenin hiçbir anlam ifade etmediğini düşünürüz.
Ve, bu zamana kadar biriktirdiğimiz bütün hayallerimizden tek tek vazgeçeriz.
Biz biliriz ki, her tercih bir vazgeçiştir aslında..
Vazgeçtiğimiz, bunca zamandır büyüttüğümüz hayallerimiz değil, geleceğe olan umutlarımız ve inancımız değil, bugün üstesinden gelemediğimiz, bizi yoran, bizi sıkıntılara sokan ne varsa geride bırakarak, onlardan vazgeçip, sözümüzü daha güçlü haykırabileceğimiz, yeni bir diriliş için meşaleyi yakmak tercihidir.
“Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi? Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu” sözü ne olursa olsun, ne kadar zor ve sıkıntılı olursa olsun, bazen gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz halde, hayal kurmaya ve mücadele etmemiz gerektiğini kulaklarıma fısıldıyordu.
Ne zaman kendimi güçsüz hissetsem, ye’se düşsem, karamsarlıklar sarsa bedenimi, hemen hatırlayarak, beni silkeleyip kendime getirerek motivasyonumu arttırır, Kartal’ın yeniden doğuş hikayesi..
Kartal kuş türleri içerisinde en uzun ömürlü olanlardandır. Seksen yıl yaşayanları vardır. Ancak kırk yaşında, ömürlerini daha da uzatmak için, ciddi ve zor bir karar vermelidirler. Kartal’ın yaşı kırka dayandığında, pençeleri sertleşir, esnekliğini kaybeder. Bu nedenle beslenmesini sağlayan avlarını tutup kavrayamaz.
Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır.
Tüyleri sertleşip, kalınlaşarak kanatlarına takılmaya başlar ve uçmasına engel olur.
Artık Kartal’ın uçması ve kendini beslemesi oldukça zorlaşır.
Dolayısıyla, Kartal’ın artık iki tercihten birini seçmesi gerekir. Ya ölmeyi tercih edecek ya da Yeniden dirilişin, bu acılı ve sancılı sürecini göğüslemeye talip olacaktır.
Kartal, yavaş yavaş ölmeyi değil, yaşamayı, yeniden doğuşu tercih ettiği zaman, yüksek bir dağın tepesine çıkarak, beş ay sürecek olan zorlu ve çetin mücadelesine başlar.
Gagasını sert bir şekilde taşlara vurarak, gagasının sökülmesini ve düşmesini sağlar. Bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler, yeni gagasıyla, sertleşen ve esnekliğini kaybeden pençelerini sökerek çıkartır.
Yeni pençeleriyle, eski kartlaşmış ve sertleşmiş tüylerini yolmaya başlar.
Kartal beş aylık zor ve sancılı bu süreçten sonra kendine yirmi yıl daha ömür sağlayacak, yeniden doğuş uçuşuna hazır duruma gelir.
Ve gökyüzünde o muhteşem uçuşunu gerçekleştirir.
Tıpkı kartal gibi, bizde yaşamak için bir nedenimizin olduğunu hatırlamalıyız. Hüzünlerimizi artırıp, gönlümüzü karartmamız için çok erken olduğunu, çünkü yolculuğumuzun sürdüğünü unutmamalıyız. Arayışımız ne zaman biterse, çaremizin de o zaman biteceğine inanmalıyız.
Yani dostlar, yolumuz bitmediyse, çaresi de elbette bize eşlik edecek ve tükenmeyecektir.
Bizimde Kartal’ın gerçekleştirdiği, muhteşem yeniden dirilişini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.
Çünkü bizim, bu topraklarda, Memleketimizin geleceği ve  bekası ile ilgili, gençlerimiz ile ilgili, işçilerimiz ve çiftçilerimiz ile ilgili, insanlıkla ilgili, adalet, hak ve hukuk ile ilgili, söyleyecek sözümüz var.
Ne kadar zor, ne kadar sancılı olursa olsun, yeniden doğuşun meşalesinin sönmesine asla izin vermeyerek, hayallerimizden ve yüreğimizde yeşerttiğimiz umutlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.
Yavaş yavaş ölmeyi değil, hayallerimiz, geleceğe olan inanç ve umudumuz, en önemlisi yenilenmemiz için, yaşamayı tercih ediyorsak, yeniden doğuş uçuşunu gerçekleştirmek için, üzerinizde eskiye ait ne varsa söküp atın.
Selametle kalın..
 

Bu yazı 4467 defa okunmuştur.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Enver TOP
    3 ay önce
    Saygı değer başkanım yine kaleminiz gereğini yapmış elbetteki umudun kendisinde umut vardır. "Her yıldız bir umuttur ve en büyük yıldız bize en yakın olandır." yüreğine sağlık saygılarımla